Zdravniško potrdilo pred vstopom v vrtec

• zdravniško potrdilo, da je otrok sposoben za sprejem v vrtec (brez njega ne morete uvajati otroka, starši ga oddate strokovni delavki oddelka)
  • zdravstvene posebnosti otroka-morebitna kronična ali druga obolenja (vročinski krči, epilepsija, alergija, mongolske lise, hemangiom, …) morajo biti zabeležene na zdravniškem potrdilu.
  • ob pojavu že znane bolezni (npr. vročinski krči, epileptični napadi) ali poslabšanju kronične bolezni (npr. astma), mora imeti vrtec za dajanje zdravila predhodno pisno privolitev staršev s soglasjem zdravnika in navodila o dajanju zdravila, ki ga je predpisal zdravnik

Zdravje otrok v vrtcu

• Glede na trenutno epidemiološko situacijo COVID-19 vas prosimo, da upoštevate vsa splošna in interna navodila o preventivnih ukrepih. Starši si ob vstopu v vrtec razkužite roke, upoštevajte primerno medsebojno razdaljo (sicer uporaba maske), kjer dopuščajo prostorske možnosti si z otrokom umijte roke ob prihodu v vrtec in čim prej zapustite vrtec. Do preklica otroci v vrtec ne prinašajo igrač in knjig od doma, »ninice« in dude pa pustite starši v garderobah pri vstopu v vrtec.

Obveznosti staršev, ko otrok zboli za nalezljivo boleznijo

• ko vrtec obvesti starše, da je otrok bolan, je zaželeno, da čim prej pridete ponj
  • SPOROČANJE O OBOLEVNOSTI OTROK s strani staršev je zaradi pravočasnega preventivnega ukrepanja v vrtcu pomembno

Kdaj lahko strokovna delavka odkloni otroka ali obvesti starše in ga napoti k zdravniku?

Kadar ima otrok navedene znake:

• vročina, neobičajna utrujenost, razdražljivost, težko dihanje, neprestan jok,
  • driska (voden iztrebek več kot 2 x dnevno, primes sluzi, krvi),
  • razjede v ustih in slinjenje, razen če zdravnik izključi infekcijsko naravo bolezni,
  • vnetje žrela (angina), škrlatinka,
  • gnojni izcedek iz nosu s kihanjem in kašljanjem,
  • gnojno vnetje oči ali kože,
  • izpuščaj z vročino/brez vročine ali s spremembami počutja, obnašanja ali drugimi bolezenskimi znaki, dokler zdravnik ne izključi nalezljive bolezni,
  • kašelj v napadih z zariplostjo,
  • prisotnost uši, glist ali garij,
  • otroške nalezljive bolezni (norice, ošpice, oslovski kašelj, mumps), dokler zdravnik ne potrdi, da otrok ni več kužen,
  • zlatenica, hepatitis A, tuberkuloza, dokler zdravnik ne potrdi, da otrok ni več kužen,
  • bruhanje (več kot 2 x dnevno), če bi lahko šlo za okužbo (podobni znaki pri drugih družinskih članih, otrocih v vrtcu) in/ali pretečo izsušitev (dehidracijo).

Pogoji za vrnitev otroka v vrtec po preboleli nalezljivi bolezni

• O vrnitvi otroka v kolektiv presodi otrokov izbrani zdravnik.

Bivanje na prostem

• telesna aktivnost je zelo pomembna, še posebej za otroke, zato REDNO ODHAJAMO Z OTROKI VEN (izjema huda vročina, zelo oster mraz)- pozimi gredo otroci ven kasneje, poleti zgodaj zjutraj

Oblačenje

• otroci naj bodo vremenu primerno oblečeni, oblačila naj bodo udobna (npr. palerine, dežniki, škornji, pozimi topla obutev, bunda, pajaci, kape, rokavičke, da lahko uživajo na snegu, poleti lahka oblačila, šilt kape oz. legionarske kape ipd.)
  • naj bodo oblečeni večplastno- da jih lahko strokovne delavke slečejo oziroma da jih lahko preoblečejo v primeru, ko je otrokom vroče ali se polijejo ipd.
  • otroci naj imajo v nahrbtnikih tudi rezervna oblačila (za umazana oblačila naj ima otrok s seboj plastično vrečko), COPATI – enostavni za obuvanje, nedrseči